$10
USD
buys a oral hygiene training packet (toothbrush, paste, floss, fluoride, and fun learning game) for 2 children
›
$25
USD
provides transportation to an event for 50 children
›
$50
USD
buys 250 info packets for parents that describes dental skills and nutrition to protect teeth and gums
›
$100
USD
pays costs for local dentists to treat the cavities of 10 children
›
$270
USD
pays for cost of the dentists' single-use materials to evaluate 1,000 children
›
$500
USD
buys 500 nutritious snack for the children attending our events
›
$1,000
USD
pays for promotion of the events to schools and stores across the city
›
$2,500
USD
pays for the costs for local dentists to perform oral surgery on 50 children to treat significant problems.
›